Jak opravit v sádrokartonu díry do velikosti 10 cm

Jak opravit v sádrokartonu díry do velikosti 10 cm
Jak opravit v sádrokartonu díry do velikosti 10 cm. Poškození sádrokartonu lze opravit snadno a s minimem nářadí. Naučte se, jak v sádrokartonu opravit a zakrýt díry různých velikostí.

Rychlý způsob

Kupte si hotovou záplatu na sádrokarton. Koupíte je ve velkých obchodních domech s nářadím a domácím vybavením. Jsou samolepící a pro lepší pevnost využívají kovovou výztuhu. Pokud díru způsobila klika od dveří, nebo jiný objekt narážející do zdi, záplatou ji sice zakryjete, nevydrží však další nárazy. Lepším řešením je tak záplatování díry novým kusem sádrokartonu.

Očistěte okraje díry a aplikujte záplatu

Nožem odřízněte otřepené okraje díry a všechny malé plandající kousky zamáčkněte zpět na místo. Záplatu pečlivě ořízněte nebo vytvarujte tak, aby do díry seděla. Nezapomeňte si ponechat dokola dostatek výztuhy, kterou připevníte k sádrokartonu okolo díry. Pro maximální přilnavost místo opravy vyčistěte a vysušte. Na mastná místa (třeba v kuchyni) použijte fosforečnan sodný, který najdete ve většině prodejen barev. Mastnotu můžete odstranit i teplou mýdlovou vodou, nenechte ale sádrokarton příliš nasáknout. Záplatu přilepte na zeď a podlepené rohy zahlaďte nožem. Tak odstraníte bublinky vzduchu.

Použijte tmel

Širokou stěrkou roztáhněte po ploše kolem opravy tenkou krycí vrstvu povrchového sádrokartonového tmelu. Vaším cílem je vytvořit mezi záplatou a okolním sádrokartonem hladký přechod. Protože leží vrstva záplaty na stávajícím sádrokartonu, může po vaší opravě zůstat na místě nevzhledná druhá vrstva. Musíte se ji proto naučit zakrýt tmelem tak, abyste tloušťku záplaty rozprostřeli do ztracena. S trochou praxe přijdete na to, jak tento přechod udělat jemně. Často budete muset aplikovat více vrstev tmelu. Příklad: Pokud opravujete díru o průměru 5 až 7,5 cm, budete pro vytvoření tenké vrstvy krycího tmelu potřebovat stěrku o šířce 24 cm. Tmel pak nakonec vždy stíráte (jemně seškrabujete) jedním plynulým závěrečným pohybem. Stěrkou na místo naneste rozumné množství nesmršťujícího se tmelu. Se širší stěrkou dosáhnete hladšího vzhledu opravy.

Tmel stěrkou uhlaďte

Hranu stěrky táhněte jedním plynulým hladkým pohybem směrem k sobě tak, aby stěrka svírala se zdí úhel 30 °. Pokud není výsledná vrstva hladká, stěrku jednoduše otřete, navlhčete a zkuste zeď stáhnout znovu. Snažte se tmel vyhladit co nejlépe, ale nevěšte hlavu, pokud nevypadá dokonale hladce. Až uschne, budete ho moci vybrousit (tím si však uděláte trochu nepořádek, proto je lepší tmel co nejvíce vyhladit, dokud je vlhký).

Nechte místo vyschnout

Před nanášením dalších vrstev nebo broušením nechte opravované místo dokonale vyschnout. Jakmile je tmel vyschlý, jemně jej obruste dohladka pomocí brusného papíru na sádrokarton, připevněného na sádrokartonovém brusném špalíku. (Fungovat bude i běžný smirkový papír, ale ne tak dobře.) Pokud vám někde zůstaly velké „bobky“ a proužky přebytečného tmelu, odstraňte je nejprve nožem. Snažte se co nejméně prášit.

Zakryjte nedostatky

Drobné nedokonalosti zakryjte velmi tenkou vrstvičkou vrchního krycího tmelu. Tuto vrstvu nanášejte přes malé dírky a vláskové praskliny tak, jako byste se snažili setřít veškerý tmel. S trochou zkušeností zvládnete tento krok bez dalšího broušení.

Zdroje: wikiHow, Claire Douglas Styling, Workshop Bunning

Zdroje foto: Freepik.com



autor: Helena Stejskalová , Publikováno: 23.08.2024
Reklama
Reklama