Co je třeba zvážit
Při výběru rostlin, které umístit do svého podzimního truhlíku, je třeba zvážit několik věcí. Prvním je počasí. Pokud žijete v oblasti s velkým množstvím srážek, budete vybírat ty, které mají rády mokro. Druhým je množství slunce, které váš okenní parapet nabízí. V ideálním případě si budete chtít vybrat rostliny, které zvládnou buď plné slunce, nebo polostín. Nejlepší na okenních truhlících je, že je můžete měnit tak často, jak chcete! Pokud vás tedy omrzí jedna rostlina, můžete ji jednoduše vyměnit za jinou.
Kdy mám začít s výsadbou?
I když nejlepší čas na výsadbu rostlin do podzimního okenního truhlíku je začátek září, něco vysadit můžete i nyní, nikdy není pozdě. Nezapomeňte volit rostliny o různých výškách a přidat několik snítek zelených listů pro extra barvu a texturu.
Jaké podzimní rostliny jsou nejlepší?
Pokud jde o to, jaké rostliny můžete dát do svého podzimního truhlíku, existuje několik možností. Jedním z nich je výsadba na podzim kvetoucích květin, jako jsou chryzantémy nebo hvězdnice. Nebo můžete vysadit stálezelené keře, jako je zimostráz nebo cesmína, pro zelenou celoroční barvu. Uvádíme některé tipy:
Chryzantémy: Tyto odolné květiny se dodávají v hojném množství barev a zvládnou mokro i slunce.
Macešky: Tyto jemné květiny jsou k dispozici v široké škále barev a dodají nádech elegance každému okennímu truhlíku. Preferují částečné slunce, ale snesou i plné slunce nebo stín.
Okrasné zelí: Dobře si zachovává barvu a zvládne nevyzpytatelné povětrnostní podmínky. Barvy se zesvětlí při lehkém a mírném mrazu.
Fialky: Jsou sice malé, ale dostatečně odolné, aby přežily i zimní měsíce.
Astry: Tyto veselé květiny budou kvést až do příchodu mrazu a přinesou barvu do vašeho okenního truhlíku.
Jaká je nejvhodnější zemina pro vaše okenní truhlíky?
Nejlepší je půdní směs. Po výsadbě byste ji měli dostatečně zalít. Nahoru byste také měli přidat vrstvu mulče, která pomůže udržet vlhkost a udrží kořeny v chladu. Ujistěte se, že jste si vybrali mulč, který je vhodný pro vaše rostliny. U rostlin zkontrolujte, že jste je důkladně zalili a poté nechte vodu zcela odtéct. To pomůže zabránit podmáčení rostlin. Nezapomeňte je pravidelně zalévat, jakmile je půda na dotek suchá, a nezapomeňte je každých několik týdnů hnojit.
Zdroje: Arturjack, Gardenersworld
Zdroje: Freepik.com