Jak vybrat krmítko pro ptáky
Při výběru krmítka zvažte následující:
Krmítkem pro ptáky mohou být i stojící, zemní nebo závěsné stoly. Všechny by měly mít vyjímatelnou přihrádku na krmení, ideálně pro snadné čištění.
Kam umístit krmítko pro ptáky
Nemusíte mít zahradu – podnos na krmení může přilákat ptáky na balkon nebo na okenní parapet, a to i v paneláku. Krmítka umístěte tam, kde jsou ptáci v bezpečí a mohou nerušeně jíst – ideálně daleko od živých plotů, kde se k nim snadno mohou dostat kočky. Pokud je poblíž malý keř, mohou ho ptáci využít jako vyhlídkové místo.
Nejlepší krmivo pro krmítka
Při nákupu krmiva pro ptáky se snažte získat dobrou směs semen, arašídů, hovězího loje a moučných červů. Ovoce, zejména jablka a hrušky, budou oblíbené u drozdů a kosů. Na zbytky z domácnosti ale zapomeňte.
Udržování čistoty krmítek a ptačích koupelí
Hygiena krmítka je velmi důležitá. Otřete nečistoty pokaždé, když vyndáte čerstvé krmivo, a každý týden vydrhněte stůl krmítka jemným dezinfekčním roztokem. Čas od času stůl přemístěte, abyste zabránili hromadění trusu pod ním. Nádoby na vodu byste měli denně vyplachovat, zejména v teplejších měsících a nechat je vyschnout, než přidáte čerstvou vodu.
Co dělat, když jsou ptáci nemocní
Pokud na krmítku uvidíte nemocného ptáka, přestaňte krmit úplně, krmítka důkladně vyčistěte a uložte mimo zahradu (např. v garáži nebo kůlně). V krmení pokračujte až po 2-4 týdnech, ale zastavte krmení a popisovaný proces opakujte, pokud uvidíte další nemocné ptáky. Některé nemoci ptáků mohou infikovat lidi. Riziko je malé, ale stojí za to přijmout preventivní opatření. Při čištění ptačích koupelí a krmítek pro ptáky noste rukavice a důkladně si umyjte ruce. Krmítka venku čistěte samostatným nádobím.
Zdroje: RSPB, Humane Society, Audubon, Wildlife Trust
Zdroje foto: Freepik.com