Jak se starat o ptáčky nejenom v zimě?

Jak se starat o ptáčky nejenom v zimě?
Jak se starat o ptáčky nejenom v zimě? Ptáci potřebují čistou vodu, měli byste dbát na to, aby je neohrožovali predátoři. V neposlední řadě jim můžete na zahradě vybudovat ptačí budky.

Dodávejte jim vodu

Pro ptáky je dobré zajistit pravidelný přísun čisté vody. Je to důležité zejména v zimě a za suchého počasí. Mělké nádoby, jako jsou víka od sklenic nebo podmisky na rostliny, fungují dobře, ale nezapomeňte je pravidelně čistit.

Odpuzování koček a veverek

Můžete se podívat na investici do krmítka s ochranou proti veverkám. Hmotnost veverky (nebo velkého ptáka) způsobí, že se porty krmítka uzavřou, takže nemají přístup k potravě. I když je to nevzhledné, 4 cm vysoké drátěné pletivo umístěné kolem stolu může zastavit veverky a kočky, ale také odradí větší ptáky. Můžete také vyzkoušet plastové lahve, upevněné tak, aby se otáčely, nebo některý z dostupných odpuzovačů veverek. Pachové odpuzovače mohou u koček dobře fungovat. Můžete zkusit použít Citronellu, kůru citrusových plodů nebo repelent proti kočkám.

Krmení na podzim a v zimě

Pravidelně sypejte krmivo a vodu pro ptáky během podzimu a zimy. V nepříznivém počasí může být nutné krmit ptáky dvakrát denně. Ptáci potřebují během chladného počasí potravu s vysokým obsahem energie a tuku. Vždy přizpůsobte množství dané poptávce a nikdy nedovolte, aby se nesnědené potraviny hromadily. Jakmile budete mít v krmení rutinu, snažte se ji neměnit, protože ptáci si na ni zvyknou.

Krmení na jaře a v létě

Během jarních a letních měsíců ptáci také vyžadují potravu s vysokým obsahem bílkovin, zejména při línání. Na jaře a v létě buďte opatrní s arašídy a tukem. Pokud chcete krmit pouze krmítky s pevnou síťovinou, která nedovolí vyjmutí větších kusů, protože by mohly představovat nebezpečí udušení mladých ptáčků. Domácí tukové kuličky se mohou v teplém letním počasí roztavit a je třeba se jim vyhnout.

Hnízda a hnízdní budky

Dejte ptákům hnízdní budku a zajistěte, aby se každý rok vraceli do vaší zahrady. Pokud chcete vidět mláďata, jak rostou, můžete před začátkem hnízdní sezóny namontovat kameru do hnízdní budky.

Údržba vašeho hnízda

Doporučujeme na podzim vyčistit hnízdní budky a odstranit stará hnízda. V ideálním případě to udělejte v září, ale ujistěte se, že hnízdo již není aktivní – některé druhy mohou hnízdit až do září. Při čištění hnízdních budek nebo krmítek pro ptáky vždy noste rukavice. Sejměte krabici a vyprázdněte materiál hnízda. Je zcela normální, že se několik vajec nevylíhne nebo některá mláďata zemřou.

Čištění vaší hnízdní budky

Použijte vroucí vodu, abyste zabili všechny zbývající parazity, a nechte vše důkladně vyschnout. Nepoužívejte insekticidy ani přípravky proti blechám – mohly by být pro mláďata škodlivé.

Zdroje: RSPB, Humane Society, Audubon, Wildlife Trust

Zdroje foto: Freepik.com

 



autor: Helena Stejskalová , Publikováno: 14.11.2024
Reklama
Reklama