Multibitový šroubovák
Doma potřebujete mít základní nářadí, abyste zvládli různé práce. Šroubovák je nejdůležitějším nástrojem pro rozmanité domácí opravy. Abyste z něj vytěžili maximum, potřebujete šroubovák s dobrým výběrem bitů a jejich dobrým uložením. Mezi další plusy patří pohodlně držící rukojeť a kvalitní ráčna.
Kvalitní kladivo
Kladiva nejsou jen na zatloukání hřebíků. Fungují dobře na páčení nebo dokonce pro provádění demolic. Kvalitní tesařské kladivo s ocelovou rukojetí a zakřivenou části je vhodný nástroj pro jakoukoli práci v domácnosti. Mělo by mít silný úder, aniž by bylo nepříjemně velké nebo těžké, vhodný úchop, aniž by vám v ruce klouzalo. Nemělo by být náchylné k vibracím. Zakřivená část je ideální pro vytrhávání hřebíků a jeho úderná plocha nabízí větší efekt než nástroje s větší hlavou. Může být vyrobeno z jednoho kusu oceli.
Ruční pily na dřevo a na kov
Hodí se na různé drobné řezání. Pila na dřevo by měla být rychlá, přesná – přesný řez podle vyznačené čáry je pro jemnější kutilskou práci zásadní. Zároveň jde o co nejčistší řez s velmi malým rozdrcením dřevěných vláken a téměř žádným štěpením na okrajích. Musí řezat na tažný zdvih, nikoli na tlačný – tak mnohem méně zatěžuje vaši paži při práci. Ruční pilky na kov na rozdíl od těch na dřevo mají tenké kalené listy a jemnější zuby. Vždy je třeba dodržovat základní zásadu - pilku na dřevo používat jenom pro řezání dřeva a pilku na kov jenom na tento materiál.
Metr
Něco změřit potřebujete každou chvíli. Svinovací metr by měl splňovat základní kombinaci tří nejdůležitějších vlastností: odolnosti, snadného použití a přesnosti. Důležité je, aby byl lehký, dobře ovladatelný – snadno se vytahuje a zatahuje, nezasekává se. Nejslabší částí každého svinovací metru je čepel. Palcem ovládaný zámek čepele musí být hladký, silný a dát se ovládat jednou rukou.
Kleště
Kleští potřebujete hned několik podle druhu práce. Kombinačky, štípací na práce, která nezvládnou kombinačky, sikovky čili hasák. Kombinačky jsou univerzální díky svým čelistem – mají rovnou a kruhovou část a poté malý břit. Můžete s nimi uchytit jak kruhový, tak plochý profil, štípat kabely a dráty. Důležitá je jejich univerzálnost – ty skutečně všestranné musí být dlouhé cca 160 mm. Podstatná je ergonomická rukojeť pro dobrý úchop. Sikovky jsou určené pro utahování a povolování velkých matic a trubek. Měly by být lehké, ale pevné, s dobrou rukojetí a rozpětí čelistí by se mělo dát snadno upravit.
Vodováha
Další naprostá nezbytnost nejenom do dílny. Můžete zvolit klasické s libelou, digitální, laserové, hadicové, liší se i materiálem – mohou být ze dřeva, plastu, slitiny, hliníku. Nejjednodušší jsou krátké – cca 30, 40 cm, univerzálnější 50 nebo 60 cm. Pro náročnější úkoly delší. Podstatná je přesnost. V té hraje roli zpracování libely, způsob snímání, profil (tělo). Dále je důležité provedení hran kvůli přesnosti přikládání a měření. Čím více hran je frézováno přesnost, tím lépe. Záleží ale na vašich potřebách a nárocích.
Pilník
Potřebovat budete dva kvalitní pilníky – na dřevo a kov. Lze také jedním pilníkem opracovávat oba materiály, ale nevyplatí se to. Budete-li pilovat pilníkem na dřevo kov, bude se tím samozřejmě ničit. Zásadním parametrem pro výběr pilníku je hrubost – počet seků na 1 cm. Pilník by měl být lehký, snadno uchopitelný do ruky, pevný.
Zdroje: Wirecutter, Wired, Family Handyman, The Washington Post, JBBrandon
Zdroje foto: Freepik.com