Stolní nebo OTR?
Schopnosti mikrovln jsou mnohem širší, a to včetně konvekčního vaření a vaření v páře. Zvláště pokud jste na něco zapomněli a potřebujete rozmrazit například maso k večeři. Zatímco stolní mikrovlnné trouby jsou nejběžnější a nestojí mnoho peněz. Dražší, než klasické stolní bývají vestavěné modely. Modely over-the-range (OTR) doplní vaši kuchyň, a to zejména tehdy, dáváte-li přednost spotřebičům, které jsou všechny od jedné značky, s odpovídajícími rukojeťmi a dalšími detaily. OTR modely jsou však dražší.
Měla by vydržet 10 let
Jakmile investujete, používejte mikrovlnnou troubu opatrně, aby vydržela. Chcete-li prodloužit její životnost, odborníci doporučují uklidit nepořádek, jakmile k němu dojde, a vyhnout se vkládání kovového nádobí do mikrovlnné trouby. Při správném používání byste neměli muset vyměňovat mikrovlnnou troubu více než jednou za 10 let, tak dlouho uvádějí výrobci, že by měla vydržet.
Kolik chcete utratit?
Stolní mikrovlnné trouby obvykle stojí méně než nadrozměrné nebo vestavěné typy. Malé modely začínají už kolem 1200 Kč a středně velké modely se obvykle pohybují v cenovém rozpětí 2500 až 10 000 Kč. OTR mikrovlnné trouby lze mít 5000 Kč, ale většina stojí více. Mikrovlnné trouby určené k zabudování do skříně nebo stěny stojí zhruba 10 000 Kč záleží na typu, funkcích atd., cenové rozpětí může být široké. Některé modely jsou k dispozici se sadami, které vám poskytnou vestavěný vzhled za méně peněz.
Kam ji umístíte?
Přemýšlejte o tom, kde by mikrovlnná trouba fungovala nejlépe a kolik místa máte. Podstatné je, jak velkou máte pracovní desku – volíte-li stolní model. Důležité je, v jaké výšce se nacházejí pracovní skříňky – měla by se vám vejít pod ně, pokud nebude ve volném prostoru. Vše pečlivě přeměřte. Totéž s ještě větší opatrností udělejte u vestavného modelu – tam jsou přesné rozměry nezbytné, aby trouba do vymezeného prostoru dokonale pasovala.
Stolní, OTR nebo vestavěná?
Stolní modely jsou nejprodávanější. Modely nadstandardního sortimentu jsou přesně takové: Instalují se nad varnou desku. Vestavěná kategorie zahrnuje modely určené pouze k zabudování, obklopení skříňkami nebo zabudování do zdi.
Typy řešení
V závislosti na vaší kuchyni si můžete vybrat z pultových, OTR a vestavěných mikrovlnných trub. Všimněte si, že velikost jednotky se ne vždy promítne do využitelného prostoru pro vaření. Podle výzkumů je využitelná kapacita testovaných mikrovln je asi 50 % toho, co tvrdí výrobci. Modely s více Watty mají obvykle větší varný výkon, ale rozdíl zhruba 100 wattů nehraje takovou roli. Všechny mikrovlnné trouby mají příkon minimálně 700 wattů. Modely s vyšším příkonem zajišťují rychlejší a rovnoměrnější vaření.
Stolní mikrovlnné trouby
Stolní mikrovlnné trouby jsou k dispozici za různé ceny a nevyžadují instalaci. Stačí je zapojit do běžné zásuvky, ale měli byste použít zásuvku určenou pro mikrovlnnou troubu, jinak by mohlo dojít k vypnutí jističe. Některé jsou vybaveny konvekčním režimem, který využívá topné těleso a ventilátor k pečení jako v tradiční troubě. Příkonové Watty u stolních variant: 700 až 1 100 pro malé, 800 až 1 250 pro středně velké, 1 000 až 1 250 pro velké trouby.
Mikrovlnné trouby umístěné na polici
Tyto modely, známé jako OTR, uvolňují místo na pultu. I když je lze odvětrávat ven, neočekávejte, že OTR bude odsávat plyny z vaření stejně dobře jako digestoř. Instalace může vyžadovat elektrikáře. Většina našich testovaných modelů OTR má využitelnou kapacitu přibližně 40 až 50 procent toho, co uvádějí výrobci. Příkon bývá 900 až 1200 Watttů.
Vestavěné trouby
Tato kategorie zahrnuje modely určené pouze k zabudování, obklopení skříňkami nebo vložení do zdi. Například zásuvky pro mikrovlnné trouby lze v takovém případě umístit pod pracovní desku nebo nainstalovat pod nástěnnou troubu. Vzhled je elegantní a integrovaný. Některé stolní mikrovlnné trouby lze zabudovat se sadou, tj. celou stěnou. Příkon mají od 900 Wattů.
Záleží na vašich potřebách, které řešení zvolíte. Dnes obecně i malé levnější trouby dosahují výborných výkonů a pro potřeby běžného strávníka postačí.
Zdroje: Consumer Reports, Heureka, Good Housekeeping, This Old House, The Economic Time
Zdroje foto: Freepik.com