Zálivku plánujte
Jak neplýtvat na zahradě vodou, a přitom zároveň prosperitu rostlin? Snažte se omezit celkové množství vody, kterou používáte k zalévání. Neznamená to samozřejmě, že by vaše rostliny a stromy zůstaly na suchu. Všechno je otázkou správného plánování.
Hlubší zalévání má větší efekt
Množství vody použité k zalévání závisí na mnoha faktorech, jako je počasí, typ půdy, typ rostlin atd. Obecně platí, že zalévání hlouběji a méně často (například 2krát týdně) podporuje silnější a hlubší zakořenění a růst odolnějších rostlin než denní mělké zalévání.
Pořiďte srážkoměr, sledujte stav půdy
Nemusíte také zalévat v době, když to vaše rostliny opravdu nepotřebují. Proto je užitečné investovat do srážkoměru, abyste viděli, kolik vody získáte z deště. Také sledovat stav půdy. Jednoduše strčíte prst do hlíny a hned víte, zda je mokrá, suchá či polosuchá. Přizpůsobíte se tak aktuální situaci a rostlinám. Zatímco některé žádají zálivku až v době, kde je půda suchá, u jiných musíte přispěchat s vodou dříve.
Zalévejte ráno
Nejvhodnější dobou pro zalévání jsou brzké ranní hodiny, a to ze dvou důvodů. Za prvé, mokré listy v noci přitahují řadu chorob rostlin, zejména plísní. Proto večerní zalévání není vhodné chcete-li zachovat zdraví rostlin. Zalévání ráno vám zajistí, že listy do setmění určitě uschnou. Za druhé, rychlost odpařování vody je mnohem nižší, když je slunce na obloze níže. Co to v praxi znamená? Pokud zaléváte brzy ráno, ztrácíte odpařováním mnohem méně vody.
Ruční zalévání je efektivnější
Pro co nejefektivnější zalévání je lepší zalévat ručně než nastavovat postřikovač. Voda se dostane přesně tam, kam chcete, a vy můžete přesně vidět a kontrolovat, kolik jste jí k rostlině dodali. Další možností je hadice, ze které pomalu odkapává vodu na povrch půdy, kam ji položíte. Pokud nakonec použijete postřikovač, nepořizujte si takový, který stříká vodu vysoko do vzduchu. To je obrovské plýtvání vodou. Když totiž kapky vody míří nahoru, než dopadnou na zem, část vody se z nich odpaří a do půdy se jí tak dostane mnohem menší množství. Když zvolíte postřikovač, vyberte dobře nastavitelný, jinak hrozí nebezpečí, že budete stříkat úplně jinam a zase zbytečně plýtvat.
Zdroje: Botanical Garden, Lewis Ginter, CNET, Media Gardena, World of Watering
Zdroje foto: Freepik.com