
Nejprve posuďte půdu
Nechte si v laboratoři otestovat vzorek půdy, abyste zjistili její pH. Také to můžete zvládnout sami pomocí testovací sady pH. Tráva má ráda neutrální pH a půda, která je příliš zásaditá nebo příliš kyselá může způsobit problémy s trávníkem. Kyselost nebo zásaditost půdy se měří pomocí stupnice pH, přičemž 7 představuje dokonale neutrální půdu. Kyselé půdy mají hodnoty pH nižší než 7, zatímco alkalické půdy mají hodnoty vyšší než 7. Úpravy se používají k posunutí pH zpět na optimální úroveň. Zde jsou běžné změny:
Co dělat, je-li půda příliš kyselá
Aplikujte zahradní vápno pomocí rozmetadla hnojiv, abyste zvýšili pH kyselých půd, ale nejde o rychlé řešení, protože vápno se uvolňuje do půdy postupně.
Co dělat, je-li půda příliš alkalická
Aplikujte na ni vrchní zálivku z kompostu nebo síran železnatý ke snížení pH extrémně alkalických půd.
Osetí holých míst v trávníku
Aplikujte travní semeno k opravě trávníku s holými místy. I když je podzim lepším obdobím pro výsev, můžete to udělat na jaře, ale buďte připraveni na to, že se vyraší také krabí tráva. Při dosévání aplikujte pomalu se uvolňující dusíkaté hnojivo (startovací hnojivo). Udržujte nové semeno vlhké, dokud nevyklíčí a aktivně neroste. Pět týdnů poté, co tráva vyklíčí a vyraší, můžete začít s běžným hnojením pomocí rychle se uvolňujícího dusíkatého hnojiva.
Hnojení trávníku
Hnojení trávníku nejen pomůže k jeho růstu, ale také předejde růstu plevelů a rozvoji chorob. S hnojením buďte opatrní, protože příliš mnoho jarního hnojiva může vést k onemocněním a problémům s plevelem. Hnojit můžete organicky kompostem nebo mulčem z posekané trávy, který je výživným zdrojem dusíku. Nebo se můžete rozhodnout pro chemická hnojiva, která působí rychle.
Zdroje: The Spruce, RHS, Gardeners World
Zdroje foto: Freepik.com