
Ničí mladé sazenice
Slimáci chroupou nové mladé rostlin, přes noc ničí sazenice a vytvářejí nepravidelně tvarované díry v listech, stoncích, květech, hlízách a cibulovinách a bramborách a zanechávají za sebou své stříbřité slizové stopy.
Aktivní jsou na jaře
Slimáci jsou aktivní po většinu roku, ale velkým problémem jsou zejména na jaře, kdy je pro ně dostatek mladých porostů. Většinou jsou aktivní po setmění, zvláště když je teplo a vlhko. V horkém a suchém počasí se zahrabávají do půdy nebo se schovávají na chladných a tmavých místech, aby se vyhnuli dehydrataci.
Všichni se neživí rostlinami
Existuje více druhů slimáků. Ne všichni slimáci se však živí rostlinami – mnoho těch větších se živí rozkládajícím se nebo mrtvým rostlinným materiálem a jsou důležitou součástí procesu kompostování.
Nikdy úplně nezmizí
I přes vaši nejlepší snahu jsou některé ztráty způsobené slimáky nevyhnutelné. Přijměte proto jako fakt, že vaše zahrada nikdy nebude bez slimáků, a najděte způsoby, jak se s tím smířit.
Nevytvářejte jim most
Ujistěte se, že upřednostňujete ochranu nejzranitelnějších rostlin – všech sazenic, nového výhonků na většině bylin a všech částí zvláště náchylných rostlin. Pokud pěstujete rostliny v květináčích, ujistěte se, že zde není "most" z listů z jedné rostliny na druhou, protože slimáci mohou tímto způsobem cestovat z květináče do květináče.
Mějte zásobu rostlin
Zasejte další semena, abyste měli sazenice, které nahradí ty, které sežerou slimáci, a vypěstujte jich více, než potřebujete, takže vám po útoku slimáků ještě zbyde nějaká úroda. A přidejte spoustu rostlin odolných vůči slimákům, abyste udrželi poškození na minimu.
Existuje mnoho možností, jak slimáky ničit. Nejlepším přístupem je kombinovat několik metod, a to už zjara.
Zdroje: Gardeners World, Gardening, Pest Control, Ideal Home
Zdroje foto: Freepik.com