Jak snížit spotřebu energie při sušení prádla

Jak snížit spotřebu energie při sušení prádla
Jak snížit spotřebu energie při sušení prádla. Mnoho lidí má pračku se sušičkou nebo samostatnou sušičku. Jak ale vyzrát na provoz, aby byl co nejúspornější? Poradíme.

Sušička je užitečná

První otázkou je, zda vůbec má pračka se sušičkou nebo samostatná sušička smysl. Odpověď zní: Ano, má. Málokdo totiž má možnost sušit prádlo venku na zahradě nebo minimálně na balkoně nebo terase. Také možnosti sušení v bytě jsou omezené. Proto se využití sušičky často stává jedinou možností, jak mít prádlo co nejdříve suché.

Pozor na oděvy, které se nesmí sušit

Některé oděvy se ale nedoporučuje sušit v sušičce. Proto byste si měli předem ověřit přečtením oděvních štítků, zda oděvy, které perete do sušičky můžete dát nebo nikoliv. Abyste se potom nedivili, že došlo k jejich poškození. Pokud máte prádlo, které se dá bez problémů sušit, otázkou je, jak sušičku provozovat, aby vás to nestálo zbytečné náklady navíc. Máme několik rad.  

Jak pomůžete účinnějšímu sušení

Pokud můžete při pracím cyklu použít vysokou rychlost odstřeďování, oblečení vyjede z pračky téměř suché. Nemusíte si potom dělat starosti se sušením v sušičce. Máte ulehčenou práci a ušětřenou energii, kterou by vás stál sušící cyklus. Podobně jako v případě praní i u sušení platí, že byste měli pouštět jedině plnou sušičku. 

Instalujte ji v teplé místnosti

Udržujte sušičku v teplé místnosti. Zahřátí bude trvat déle, pokud je skladováno ve venkovní kůlně.

Protřepejte prádlo, težší prádlo sušte odděleně

Při přenášení z pračky do sušičky všechny kusy řádně protřepejte, abyste zabránili delšímu sušení zamotaného prádla. Ručníky a těžší bavlnu sušte v oddělené náplni od lehčího oblečení.

Sušičku pravicdelně čistěte

Pokud má vaše sušička větrací otvory, zkontrolujte, zda vnější větrací otvor funguje správně a zda neobsahuje žádný prach nebo nečistoty, které by jej mohly blokovat. Po každém sušenií vyčistěte síto na vlákna v sušičce, abyste zlepšili cirkulaci vzduchu a předešli nebezpečí požáru. Pravidelně používejte dlouhou špičku trysky na vysavači k odstranění vláken, které se shromažďují pod sítem na vlákna ve slotu síta na vlákna vaší sušičky prádla. Pravidelně kontrolujte větrací otvor sušičky, abyste se ujistili, že není ucpaný. Ušetříte tak energii a můžete zabránit vzniku požáru. Výrobci doporučují používat pevný větrací materiál – ne plastové větrací otvory, které se mohou poničit a způsobit ucpání.

Automatika je lepší

Používejte raději nastavení automatického sušení než načasovaný cyklus – tak nespotřebujete více energie, než potřebujete. Použijte cyklus vychladnutí, aby se prádlo dokončilo sušení se zbývajícím teplem v sušičce.

Nepřetěžuje ji

Stejně jako u myček a praček dbejte na to, abyste sušičku nepřetěžovali. Musí být trochu místa, aby se horký vzduch mohl pohybovat a efektivně pracovat. Oblečení příliš nesušijte. Pokud má váš stroj senzor vlhkosti, použijte ho.

Po dokončení cyklu oblečení vyjměte

Vyjměte oblečení ze sušičky, jakmile uschne. Mnoho strojů se stále otáčí, aby se zabránilo pomačkání, které by mohlo spotřebovat zbytečnou energii.

Sušte během jednoho dne

Pokuste se provést celé sušení během jednoho dne; druhé nebo třetí zatížení může využít teplo, které se již ve stroji nahromadilo. Pravidelně čistěte filtry bubnové sušičky, abyste se ujistili, že neobsahují vlákna – to pomůže pračce pracovat efektivněji.

 

Pokud můžete, sušte venku

Pokud můžete výrazně omezit používání bubnové sušičky (například sušení prádla na stojanech nebo šňůrách venku), můžete ušetřit přibližně 1500 korun ročně. Jak jsme ale podotkli v úvodu, každý bohužel nemá tuto možnost.

Zdroje: Energy,  Coolblue, Uswitch, Greenerwisdom, How to Geek, Energy Saving Trust, BBC

Zdroje foto: Freepik.com

 



autor: Helena Stejskalová , Publikováno: 27.04.2025
Reklama
Reklama