
Co vlastně je přízemní mrazík
K přízemnímu mrazu dochází, když teplota povrchu země klesne na několik hodin pod bod mrazu, tedy pod 0 °C. Teplota zhruba 2 metry nad zemí je ale stále ještě nad nulou. K vzdušnému mrazu dochází, když teplota vzduchu i v této výšce klesne pod bod mrazu. Z toho vyplývá, že přízemní mrazíky negativně působí na rostliny při zemi a choulostivé jsou zejména ty, které jste nedávno zasadili a ještě si úplně nezvykly na venkovní podmínky.
Jaké škody mráz na rostlinách působí?
Rostlinné buňky mohou být poškozeny nebo dokonce zničeny mrazem. Opakované mrznutí a tání nebo velmi rychlé tání může být pro rostliny obzvláště škodlivé. Jsou totiž vystaveny teplotnímu šoku.
Všechno zhoršuje vítr
Jakmile teplota klesne pod bod mrazu, silný vítr může mráz ještě více zhoršit. Studený vítr odebírá vlhkost ze stálezeleného listí rychleji, než ji kořeny stihnou doplnit; to může způsobit hnědnutí listů, zejména na špičkách a okrajích.
Pomůže slunné a chráněné místo
Křehké rostliny přežijí zimu lépe, když jsou vysazeny na chráněném slunném místě. Je to proto, že nové dřevo dozrává díky slunci a během vegetačního období akumuluje více sacharidů, díky čemuž je odolnější vůči mrazu.
Pozor na mrazovou kapsu
Nově vysazené mladé rostliny mohou být náchylnější k poškození mrazem než plně ukotvené exempláře. Studený vzduch přirozeně proudí dolů po svažitém terénu a hromadí se v nejnižším bodě nebo u bariéry, což je známé jako mrazová kapsa.
Zdroje: Gardeners World, RHS, Thompson and Morgan
Zdroje foto: Freepik.com