Suchá fasáda budovy
Suchou fasádu je ve skutečnosti tvoří samostatná konstrukce odlišná od hlavní budovy, ale nepřidává fasádě na váze. Suchá fasáda se skládá z několika vrstev, které zahrnují vnější plášť, provětrávaný vnitřní prostor, tepelně izolační vrstvu a vnitřní stěnu budovy, které jsou všechny spojeny se stavební konstrukcí ocelovými a hliníkovými konstrukcemi.
Výhody použití suché fasády
Proč se použití suché fasády stalo populárním?
Jedním z faktorů, které vytvořily potřebu systému suché fasády, byla obtížnost vytvoření klasické maltové fasády a problémy s ní spojené. Například pád fasády v důsledku různých faktorů při její realizaci. Proto se hledala i jiná řešení. Výběr materiálů byl omezený. Ale pokroky v nových technologiích umožnily realizaci suché fasády.
Komponenty suchého fasádního systému
Tepelná izolace: nezávisle a s mechanickým spojením je vrstva tepelné izolace spojena s dílem pod ní, tj. s hlavní stěnou budovy, a to lepidlem nebo mechanickými spoji.
Prázdné místo: Aby se zabránilo pronikání vlhkosti do budovy, energetickým ztrátám a zajistilo se větrání, vytváří se mezi fasádou a izolací prázdný prostor.
Nosný rám: K výrobě rámu, který se používá jako podpěra fasády, lze použít různé materiály, jako je nasycené dřevo, ocel nebo hliník. Důležitým bodem je základní konstrukce vzdáleností a velikostí, které by měly být takové, aby měly vysokou odolnost proti ničivým atmosférickým faktorům, včetně větru a vlhkosti.
Fasádní materiály a kování: Pro fasádní materiály lze použít jakékoli materiály, které lze nanášet za sucha, jako je kámen, kompozitní plech, termodřevo, porcelánová suchá keramika, sklo, dlaždice, terakotové cihly atd.
Zdroje: Mahya Panjareh
Zdroje foto: Pixabay.com