Proč a kdy používat zelené hnojení
Listy rostlin užívaných jako zelené hnojení dusí plevel a jejich kořeny zabraňují erozi půdy. Když se zakopou do země, když jsou ještě zelené, vracejí do půdy cenné živiny a zlepšují strukturu půdy. Většina zeleného hnojení roste přes zimu, když je půda bez plodin. Vysévejte je na konci léta nebo na podzim, abyste pomohli dodat živiny a zabránit jejich spláchnutí zimním deštěm. Když se na jaře následujícího roku vykopou, uvolní tyto živiny zpět do půdy. Například zimní pastevní žito a zimní koukol jsou odolné zelené hnojení, které roste celou zimu, než je na jaře vykopete zpět do půdy.
Lze ho vysít i mezi plodiny
Zeleným hnojením zakrývejte holá místa půdy v prostorech mezi plodinami nebo v intervalech mezi jednou plodinou a další. Pokud například vysejete rychle rostoucí hořčici zasetou před polovinou září, můžete ji zakopat například do října. Případně nechte matné zbytky ponechané jako mulč. V létě pěstované zelené hnojení, jako je pohanka a pískavice řecké seno, tvoří husté olistění, které účinně potlačuje plevel.
Váže dusík
Zelené hnojení patřící do čeledi hrachových a fazolových (luštěniny) má dodatečnou schopnost ukládat (vázat) dusík ze vzduchu do kořenových uzlin, ale pouze v létě. Dusík je cenná rostlinná živina.
Oblíbené rostliny pěstované jako zelené hnojení
Jakýkoli druh rostoucího rostlinného materiálu, který je spíše zakopán do půdy, než sklízen a odstraněn, lze volně považovat za zelené hnojení. Některé druhy rostlin jsou však obzvláště oblíbené pro výrobu zeleného hnojení. Patří mezi ně řepka obecná (Brassica napus subsp. napus), hořčice (Brassica kaber) a pohanka (Fagopyrum esculentum). Se zeleným hnojením jsou běžně spojovány dvě kategorie rostlin, kterými jsou luštěniny a některé druhy trav.
Zdroje: RHS, Daera, The Spruce
Zdroje foto: Freepik.com