
Jak snížit spotřebu energie při praní prádla
Existují v zásadě dva způsoby, jak efektivně snížit množství energie spotřebované na praní prádla – spotřebovat méně vody a použít chladnější vodu. Pokud nemáte co do činění s mastnými skvrnam na oblečení, nastavení teplé nebo studené vody místo horké na vaší pračce odvede stejně dobrou práci. Přepnutím nastavení teploty z horké na teplou můžete snížit spotřebu energie až na polovinu - to mnoho lidí netuší.
Perte maximálně na třicet stupňů
Kdykoli je to možné, perte oblečení ve studené vodě s použitím pracích prostředků se studenou vodou. Použijte při praní studenou vodu nebo prací cyklus s maximální teplotou 30 °C. Už dávno neplatí, že je nutné prát na vysokou teplotu, prádlo se dá velmi dobře vyprat i při mnohem nižších teplotách, navíc se zbytečně vysokou teplotou jenom poškozuje. Šetrnějším praním při nižších teplotách proto zároveň prodlužujete jeho životnost. Pouze u zvláště špinavého oblečení budete pravděpodobně potřebovat vyšší teploty. Můžete ušetřit minimálně cca 700 korun za energii na praní ročně tím, že snížíte teplotu vody, kterou používáte.
Pračku občas vymyjte
Měli byste pračku také občas umýt horkou vodou, pokud používáte hlavně nastavení na nízké teploty. Pravidelným mytím horkou vodou ji zbavíte bakterií a účinně zabráníte hromadění zápachu ve vaší pračce. Proto tento krok rozhodně nepodceňujte. Zdánlivé se šetřením nesouvisí, ale to je pouhé zdání. Pokud bude prádlo zapáchat, budete nuceni prát ho znovu a tím samozřejmě plýtváte vodou i energií.
Využívejte kratší cykly
Perte oblečení na nejkratší dostupný cyklus. I v tomto případě už dávno neplatí, že aby bylo prádlo dostatečně vyprané, musíte zvolit dlouhý cyklus. I velmi krátké prací cykly nyní perou velmi účinně. To znamená, že spotřebujete méně vody, která se ohřeje na nižší teplotu a s využitím kratšího cyklu tak ušetříte vodu i energii. Tento cyklus může také časem způsobit menší poškození vašeho oblečení, a proto mu pomůže zachovat si delší životnost. Delší cyklus neznamená kvalitnější praní.
Špinavé oblečení předem odmočte
Zvláště špinavé věci před vložením do pračky namočte a u krku a na rukávech předem ošetřete běžným mýdlem. Vyhnete se tak případnému opakování praní, protože se skvrny neodstranily. Odmáčení je dalším krokem k úsporám
Perte jenom plnou pračku
Počkejte, až budete mít pro pračku plnou náplň – možná budete muset někdy vložit méně než plnou náplň (v takovém případě můžete použít režim rychlého praní), ale jinak je nejlepší počkat na plný prací buben, abyste zbytečně neplýtvali vodou. Pokud perete malou várku, použijte vhodné nastavení hladiny vody.
Přetížení není dobré
Nepřetěžujte však pračku – zjistíte potom, že praní není tak účinné a některé věci pak budete muset znovu prát, což ve výsledku znamená plýtvání energií. Pokud máte pračku s předním plněním nebo vysoce účinnou pračku s horním plněním, používejte prací prostředek označený pro vysoce účinné (HE) pračky. I to pomůže k efektivnějšímu praní a ve výsledku šetří vaši peněženku.
Zdroje: Energy, Coolblue, Uswitch, Greenerwisdom, How to Geek, Energy Saving Trust, BBC
Zdroje foto: Freepik.com