Příprava vyvýšeného záhonu na zimu

Příprava vyvýšeného záhonu na zimu
Příprava vyvýšeného záhonu na zimu. Vyvýšené záhony mají spoustu výhod. Několika jednoduchými kroky můžete na vyvýšeném záhonu dokonce podpořit růst vytrvalých rostlin a zimní zeleniny.

Obalení vyvýšených záhonů do bublinkové fólie nebo zahradního rouna

Stejně jako u rostlin v květináčích můžete vyvýšený záhon zabalit do bublinkové fólie, zahradního rouna nebo juty. Dodatečná ochrana udržuje chlad venku, protože mrazivé teploty již nemohou tak rychle proniknout do kořenové zóny rostlin. Při extrémních teplotách pod nulou to poskytuje ochranu a v teplejších zimních dnech může toto opatření dokonce poněkud podpořit růst, protože teplo se v záhoně udrží déle.

Zakrytí vyvýšených záhonů v zimě

Dalším přirozeným způsobem, jak chránit rostliny v zimě, je zakrýt vyvýšený záhon listím. Vhodné jsou i jiné mulčovací materiály, jako je klestí nebo jedlové větve. To má tu výhodu, že půda a zimní rostliny na vyvýšeném záhonu jsou chráněny a izolovány před chladem. Vrstva listů by však neměla být příliš silná nebo příliš blízko rostlin, jinak vlhkost a déšť zvýší riziko chorob, jako je hniloba stonků. Zelenina, která potřebuje výživu, se dá izolovat vrstvou kompostu nebo dobře shnilým hnojem.

A co déšť?

Zejména deštivé počasí v zimě znepokojuje mnoho zahradníků. Rychle vyvstává otázka: Musím v zimě chránit svůj vyvýšený záhon před deštěm? Pokud vyvýšený záhon není dostatečně dobře odvodněn, to znamená, že dešťová voda nemůže dobře odtékat, odpověď je jednoznačné ano. I propustné záhony však mohou mít prospěch z vhodného zastřešení, které je ochrání před deštěm a studeným větrem: Pokud v zimě pěstujete odolné rostliny, jako jsou některé druhy zeleniny a salátu, může kryt prodloužit dobu sklizně. Je to proto, že záhon zůstává na podzim déle v teple s ochranou a na jaře se rychleji zahřeje.

Jak záhon zakrýt?

Nejlepší volbou pro ochranu před deštěm je nástavec na rám pro vyvýšený záhon, protože umožňuje dostatek světla dostat se k rostlinám, lze jej v případě potřeby větrat a spolehlivě zabraňuje pronikání deště. Dalším praktickým řešením je natáhnout plastovou fólii přes vyvýšený záhon a vytvořit tak jednoduchý fóliový tunel. Domácí kryty z dvoustěnných desek nebo mřížové fólie pro stavbu skleníku jsou možností pro kutily. Náklady na materiál jsou často nízké ve srovnání s nákupem hotových konstrukcí.

Rostliny se nesmí dotýkat krytu

Ať už si vyberete jakýkoli design doma vyrobeného krytu, vždy se ujistěte, že se rostliny nedotýkají krytu, protože při kontaktu s kondenzací se pravděpodobně vytvoří plíseň. Kromě toho, zejména při pěstování zeleniny, je třeba dbát na to, aby bylo možné pravidelné větrání, které snižuje vlhkost a tím i riziko plísňových onemocnění. Během silného sněžení by měly být vyvýšené záhonové kryty fóliovými střechami a vysoké rostliny, jako je kapusta, zbaveny sněhové zátěže, aby nedošlo k poškození konstrukce nebo samotných rostlin. V opačném případě je sníh sám o sobě skvělým izolantem proti teplotám pod bodem mrazu a může zůstat na záhoně. Mobilní vyvýšené záhony lze v zimě umístit na chráněné místo pro zlepšení podmínek pěstování, nebo dokonce na bezmrazovou, jasně osvětlenou verandu, polouzavřenou garáž nebo zimní zahradu.

Zdroje: Homes and Gardens, Martha Stewart, Plantura Garden

Zdroje foto: Freepik.com



autor: Helena Stejskalová , Publikováno: 22.10.2024
Reklama
Reklama