Ve skleníku
Čistěte a udržujte svůj skleník. Vyměňte poškozené sklo a důkladně jej vyčistěte, umyjte sklo, podlahu a pódium zahradnickým dezinfekčním prostředkem, abyste zabili všechny přezimující škůdce a choroby. Chraňte skleníkové rostliny před mrazem izolací pomocí bublinkové fólie připevněné k vnitřní straně rámu. Nezapomeňte pokračovat ve větrání, zejména po zalévání. Nainstalujte do skleníku solární světla, abyste tam mohli vyrazit i za tmavých zimních večerů a zkontrolovat své rostliny. Dávejte pozor, abyste rostliny s blížící se zimou nepřelili. Klíčem je zalévat málo a častěji.
Jak pečovat o sklizené plodiny
Zkontrolujte letní sklizeň cibule a česneku a okamžitě odstraňte všechny hnijící cibulky. Krček cibule je obvykle první oblastí, která hnije. Zkuste použít sáčky na cibuli, abyste zlepšili proudění vzduchu kolem cibulí. Zkontrolujte skladované brambory a odstraňte všechny, které hnijí. K uložení brambor použijte jutové pytle, aby plodina mohla dýchat.
Další práce na zahradě
Znovu použijte použitý kompost z kontejnerů na mulč z vašich zahradních záhonů. Postavte pařeniště, které ochrání mladé rostliny před extrémním zimním počasím. Zametejte nečistoty a spadané listí z cest a záhonů, abyste zabránili přezimování spór hub, slimáků a šneků. Hromady zbytků rostlin a listí se mohou stát zdrojem nákazy, například pokud je v nich listí napadené chorobou.
Doma
Zhodnoťte letošní zahradu, její stav a výnosy a udělejte si pár poznámek nebo náčrtů na příští jaro. Zamyslete se nad tím, co se vám dařilo, co žalostně selhalo a jaké změny provedete v příštím roce. Budete překvapeni, jak užitečné mohou být tyto poznámky, když začnete objednávat semena a rostliny na příští rok.
Zdroje: Thompson and Morgan, Gardeners World, RHS
Zdroje foto: Freepik.com