
Bez péče to nejde
Trávník potřebuje pravidelnou údržbu, která sestává z několika oblastí. Patří sem samozřejmě sezónní pěče, sekání, dále vertikutování. Důležité je zabránit nadměrnému růstu plevele v trávníku. Pochopitelně je podstatná zálivka.
Když tráva potřebuje zálivku
Trávy rostoucí hlavně v chladnějším podnebí, které se nejčastěji vysévají na severovýchodě pozemku je třeba nejvíce zalévat koncem jara, v létě a na začátku podzimu, v teplejším počasí někdy až třikrát týdně. Je nutné pokračovat v pravidelné zálivce po celou tuto dobu, ale zároveň snížit její frekvenci, protože během zimy tráva vyschne.
Teplomilné druhy vydrží i s minimem vody
Většina teplomilných trav je odolná vůči suchu, což znamená, že během vrcholného vegetačního období tyto druhy mohou přežít klidně i s malým množstvím vody. Trávy v teplém období vyžadují hlubší a méně časté zalévání (jednou nebo maximálně dvakrát týdně) než trávy v chladném období. Trávám v teplém období se nejlépe daří, když je zaléváte brzy ráno, než slunce začne příliš pálit.
Oba extrémy se mohou projevovat podobně
Nadměrné zalévání je pro zdraví vašeho trávníku stejně škodlivé jako nedostatečné zalévání. Některé problémy mohou být způsobeny oběma extrémy, takže musíte sledovat vzhled vašeho trávníku, abyste zjistili, zda je tráva příliš mokrá nebo naopak příliš suchá.
Známky nedostatečného zalévání
Známky nadměrného zalévání
Nastavit zavlažování je jednodušší
Správně odhadnout, jak hluboko a jak dlouho mnoho zalévat trávník, není tak snadné. Zalévání je stejně jako sekání základem péče o váš trávník, přitom ale není tak jednoduché jako nastavení zavlažovacího systému. I tak ale musíte bedlivě sledovat stav trávníku a nastavení mu v případě potřeby přizpůsobit. Budete-li zalévat příliš málo, váš trávník bude suchý s hnědými skvrnami vyschlých míst. Pokud zaléváte příliš mnoho, váš trávník se může stát obětí hniloby nebo chorob.
Zdroje: The Spruce, This Old House
Zdroje foto: Freepik